GENERAL MOTORS EUROPE VE IBERDROLA, BİR FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI BAŞLATMAK ÜZERE ANLAŞMA İMZALADI.

• General Motors Europe ve Iberdrola arasındaki işbirliği, elektrikli otomobillerin geliştirilmesini ilerletmek konusunda her iki şirketin ilgi ve isteğini yansıtmaktadır. Bu tip bir uygulamanın yüksek hacimli üretimde başarılması, taşımacılık alanında enerji çeşitliliği yaratarak çevrenin korunmasına büyük katkılar sağlayacaktır.

• Bu anlaşma, Iberdrola’dan İspanya İş Ağı Direktörü Javier Villalba ile General Motors Europe’tan Ürün Planlama Başkan Yardımcısı Jamal El-Hout tarafından imzalanmıştır.

 

General Motors Europe ve Iberdrola, ortaklaşa bir fizibilite çalışması yapmak üzere bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile fişli elektrikli otomobillerin  entegre şekilde pazarlanması için yeniden şarj etme alt-yapısının teknik gerekleri, ve ihtiyaçları analiz edilecek.  Bu anlaşma, İberdrola'dan İspanya İş Ağı Direktörü Javier Villalba ve General Motors Europe'tan Ürün Planlama Başkan Yardımcısı Jamal El-Hout tarafından imzalandı.

 

Bu işbirliği, kendi ilgili iş alanlarında dünya çapında lider olan her iki şirketin, özellikle daha uzun menzilli elektrikli araçların (Chevrolet Volt gibi) geliştirilmesini teşvik etmek konusunda ne kadar istekli olduklarını yansıtmaktadır.  Bu tip araçlardan yüksek miktarlarda yararlanılırsa, enerji verimi ve çevre korumacılığı bakımından önemli katkılar sağlanacaktır.  

 

Şu anda her iki şirket, fişli elektrikli taşıtlar ile ilgili önemli bir uluslararası projede birlikte çalışıyorlar.   Bu proje, A.B.D.'nin yüksek prestijli Elektrik Gücü Araştırma Enstitüsü (EPRI) tarafından koordine edilmektedir.  Bu proje çalışmasına, ayrıca tüm dünya çapında 41 elektrik şirketi daha katılmaktadır.    

 

Bu çalışmanın başlıca ana alanları, İspanya ve İngiltere'de gerçekleştirilecektir ve tüketiciler için hem kullanışlı, hem de güvenli şarj sağlanmasına yöneliktir.  GM ve Iberdrola, özel evlerde ve bürolarda, kamusal veya özel park alanlarında fiş takılacak prizlerin lokasyonu için ve elektrik sayaçlarının kurulması için teknik gerekleri, koşulları, ihtiyaçları analiz edecektir.    

 

Anılan bu çalışma çerçevesinde, her iki şirket, elektrikli otomobillerin optimum uygulanabilirliğini değerlendirmek için, birtakım çok özel aksiyonlar geliştirmeyi ummaktadırlar.  General Motors Europe ve Iberdrola, E-REV teknolojisini ve elektrik ağı kapasitesini analiz edecekler ve taşıtların elektrik şarjları için durum ve koşulları belirleyeceklerdir.

 

Fizibilite araştırmasının sonucunun olumlu çıkması durumunda, her iki şirket, bu girişimin uygulanmasını desteklemek üzere, birtakım farklı Avrupalı, ulusal, bölgesel ve lokal hükümetler ile mümkün anlaşmaları değerlendirmeyi öngörmektedirler.

 

Resim

Resimler