GM YÜZÜNCÜ YILDÖNÜMÜNDE BAŞARILI BİR GELECEK ÜZERİNE ODAKLANMAKTA...

DETROIT – Eylül – 16, 2008 — GM ilk 100 yılını ikonik markaların mirasları ve teknolojik gelişmelerle tamamladı, şirket tasarım ve yenilikte dünya çapında bir lider olarak yeni yüzyıla girdi.

 

GM bugün yüzüncü yılının anılmasına katkıda bulunmak için, ikinci yüzyılına şirketin gelecekteki vizyonunu duyurmak amacıyla GNnext day ile başladı.

 

GMnext Day GM'nin Detroit'de bulunan Renaissance Center'daki merkezinden canlı Küresel bir Yayın ile başlatıldı. General Motors Başkanı ve CEO'su Rick Wagoner benzin kullanımı olmaksızın elektrikle 60 km yol kat etmeye ve emisyonsuz sürüşe imkan tanıyan  elektrikli bir araç olan Chevrolet Volt'un üretim modelini gösterime sundu.

 

16 Eylül 1908'de William C. (Billy) Durant tarafından kurulan General Motors geçen 100 yıl içinde dünya çapında 450 milyondan fazla otomobil ve kamyon satmıştır.  33 ülkedeki üretimi ve dünya çapındaki yaklaşık 24,000 bayisi ile birlikte, GM dünyanın en büyük otomobil üreticisidir.

 

Geçen yüzyıda, GM otomobil ve yolcu taşımacılığının şekillendirilmesine katkısı olan birçok yeniliğe ön ayak olmuştur, örneğin:

Elektrikli marş motoruTam otomatik şanzumanKatalitik konvertörDağılmaz emniyet camı ve enerji emici direksiyon kolonu

 

GM'nin çabaları yapı araçları ve kamyonların da ötesine geçmiştir.  Dünyanın ilk mekanik kalp pompasının yapmış olan otomobil üreticisi, Apollo 15'deki astronotlar tarafından kullanılan Apollo Uzay Aracını tasarlamış ve üretmiş ve dünyanın ilk bilgisayar işletim sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.

 

Bugün, GM hidrojen yakıt hücrelerindeki, Flex-Fuel'li  araçlar ve fişe takılarak şarj edilebilen hibrit  araçlardaki en son teknolojik gelişmeler ile birlikte alternatif yakıt teknolojisinde lider durumdadur  Bu teknolojiler, geri bildirim ve halkla bir araya gelme için teşvik olması amacıyla düzenlenen şirketin Yüzüncü Yıl girişimi ile vurgulanmıştır.

 

GMnext Day hakkında daha fazla bilgi için, http://day.gmnext.com adresini ziyaret edin.