GM 2008 Paris Motor Show’da

Sekiz Prömiyer artı Çevreci Teknolojiler

• 5 Dünya Prömiyeri:
o Chevrolet Cruze
o Chevrolet Orlando
o Opel/Vauxhall Insignia
o Opel/Vauxhall Insignia ecoFLEX
o Saab 9-X Air konsepti
• 3 Avrupa Prömiyeri:
o Chevrolet Volt
o Chevrolet Camaro
o Cadillac CTS Spor Wagon
• GM Forumu:
o Şimdiki ve gelecekteki çevreci teknolojiler


 

 

Paris.  General Motors sekiz dünya ve Avrupa prömiyeri ve şimdiki ve gelecekteki çevreci teknolojilerinin gösterimi ile birlikte markalarının, hareketlilik konseptlerinin ve tasarım uzmanlığının çeşitliliğini 2008 Paris Motor Show'da gösteriyor (Ekim 4 - 19, 2008)

 

GM Forum standının yıldızı Chevrolet Volt'un üretim versiyonudur. Chevrolet Volt GM'nin gelecekteki 100 yılını ve otomobil taşımacılığındaki çarpıcı değişiklikleri yeniden tanımlama potansiyeline sahiptir.

 

Volt otomobil için yeni bir elektriklenme dönemini başlatmakta ve Uzun Menzilli Elektrikli Araçlar, veya E-REV olarak bilinen ayrı bir otomobil ve segmet oluşturmaktadır.. İlk 60 km için (MVEG kombine), araç sadece 16-kWh lityum-iyon aküde depolanan elektrikle çalıştırılır. Akünün şarjı tükendiği zaman, menzil uzatıcı bir gaz/E85 ile çalıştırılan motor aracı ilave birkaç yüz mil daha çalıştırmak için araç içinde ilave elektrik meydana getirir. Sonuçta ortaya menzil kaygısı olmadan çalıştırılan bir otomobil çıkmaktadır.

 

Çevreyi göz önünde tutan Dünya Prömiyerleri

 

Opel gücü ve şıklığı ve dokuz Euro 5-onaylı motoru ile birlikte Insignia Spor modelinin ilk gösterimi olan orta boyutlu,  SW'da burada sergileyecek.. Spor model beş yolcu için rahat ve geniş alan sağlamaktadır.  Aynı zamanda SUV'lara alternatif arayan aileler için rekabetçi bagaj bölmesi sunmaktadır. Insignia SW şık, spor görünüşü ile birlikte, eşsiz bir model olarak tasarlanmıştır ve sadece bir sedanın wagon versiyonu değildir. Insignia ile birlikte sunulan yedi motora ilave olarak, Opel/Vauxhall Insignia motor serisine 190 bg'li 2.0 Litre CDTI BiTurbo ve 180 bg'li 1.6 Lİtre benzinli Turbo eklemiştir.

 

Opes ayrıca amaca yönelik tasarlanan ecoFLEX modelini Insignia'ın en iyisi olarak piyasaya çıkarmaktadır. Yeni Insignia ecoFLEX 160 bg 2.0 CDTI tek turbo motoru ile birlikte 140 g/km değerinin altında CO2 gazı yayacaktır. 26'lık CD değeri Insignia ecoFLEX'i dünyadaki en aerodinamik sedanlardan birisi konumuna getirmektedir.

 

Komple yeni Chevrolet Cruze Avrupa'nın kompakt araç segmentindeki değerli ürünlerin arasında heyecan verici tasarım ve  üretim kalitesi için çıtayı yükselt-mektedir. Dinamik, dört kapılı coupé-benzeri görünüm geleneksel üç kutulu se-dan tasarımına yeni bir boyut kazandırmaktadır. Amblem ızgarası, içbükey omuz hattı ve "çift kokpitli" iç tasarım teması ile birlikte, Cruze ayrıca Chevy'nin altın fiyonkunu Avrupa pazarlarında taşıyacak olan gelecek ürünler için yeni bir tasa-rım görünümünün ortaya çıkışını da müjdelemektedir. 

 

Orlando Chevrolet'in çok amaçlı araç segmentine muhtemel girişininin ön gösterimi niteliğindedir. Markanın yeni tasarım görünüşünü geliştirilirken, Orlando güçlü, SUV benzeri duruşu uyarlanabilir oturma alanı ve etkileyici iç mekan boşluğu ile birleştirmektedir. Dış hatlar, geleneksel "tek kabin" oranlarını kaput ile ön cam hatları arasında daha fazla belirgin bir karşıtlıkla değiştirerek kendine özgü bir silüet oluşturmaktadır. Düz yan gövdenin yerine, Orlando iki renk tonlu boya kaplaması ile vurgulanan geniş çamurluklara sahiptir.

 

Yenilikçi Saab 9-x Air konsepti Saab'ın gelecekteki üstü açılır bir arabasının neye benzeyebileceğini araştıran bir tasarım öngörüsüdür. 9-X Air dört koltuklu convertible  tasarımının modasını eğimli arka sütunlar üzerine ayrı bir toplanır arka cam ile monte edilen katlanır bir tavan - Kanopi Tavan - ile değiştirmektedir.  9-X BioHybrid kardeşinin göze çarpan ön biçimlendirmesini ve verimli 1.4 litre BioPower hibrit güç aktarma organlarını paylaşmaktadır.

 

Chevrolet Camaro ve Cadillac CTS Spor Wagon'un Avrupa'da görücüye çıkması

Avrupa'da görücüye çıkışını Paris'te gerçekleştiren, ikonik Chevrolet Camaro prestijli çekiciliğini, gelişmiş çağdaş teknoloji ile destekleyen yüksek performanslı bir spor coupé'dir. Kuvvetli, alçak duruşu ve orjinal konsepte sadık kalan önden arkaya gövde oranları ile birlikte yeni Camaro'nun tasarımı zengin gemişini "geriye" odaklanmaya mahkum edilmeden onaylamaktadır. Kaputun altındaki 553 nm tork üreten müthiş 422 bg, 6.2 litre V8 motoru Camaro'ya görünümüne uygun gücü vermektedir.

 

Cadillac CTS Spor Wagon belirgin ve dinamik bir görünüme sahiptir. Çarpıcı dış tasarım, geniş iç mekan alanı ve bir dizi yakıt ve emisyon bakımından verimli altı-silindirli motorun CTS Spor Wagon'u daha geniş lüks spor hizmet araçlarına ve lüks wagonlara zorlayıcı bir rakip yapması beklenmektedir.  Başlangıçta, CTS Spor Wagon 6 vitesli düz veya otomatik vites kutusu ile birlikte kullanılan 229 KW/311 bg güç üreten 3,6L V6, direkt enjeksiyonlu bir motor sunmaktadır. İlaveten, CTS modelleri için verimli 2,9L'lik bir turbo dizel motor geliştirilmektedir. Motorun nominal gücü 184 kW/250 bg'dir.

 

GM Forumu: Şimdiki ve gelecekteki çevreci teknolojiler

 

Volt'a ilave olarak, GM Forumu da GM HydroGen4'ün gelecekteki muhtemel alternatif tahrikini de vurgulamaktadır -- yakıt hücresi teknolojisinin dördüncü nesili. HydroGen4 kendinden öncekilerle karşılaştırıldığında önemli oranda geliştirilmiş, ilave dinamikler, sistem dayanıklılığı ve günlü uygunluk arttırılmıştır.

 

HydroGen4'ün yakıt hücresi kümesi 440 seri bağlı hücreden oluşmaktadır. Komple sistem 93 kW'lık bir elektrik çıkış üretmektedir. 73 kW/100 bg senkron bir elektrik motorunun yardımıyla, 0'dan 100 km/s'e hızlanma yaklaşık 12 saniye almaktadır. HydroGen4 üç tane karbon lifinden yapılmış 700 barlık yüksek basınç deposunu içinde bulunduran bir depo sistemine sahiptir ki bu içine toplam 4.2 kg hidrojen alabilir. Bu 320 kilometreye kadar bir menzil sağlamaktadır.

 

Yüzde 85 etanol ile yüzde 15 benzin karışımı olan biyoetanol veya E85 yıllardır GM'in göze çarpıcı özelliklerinden birisi olmuştur. Biyoetanol fosil yakıtlara yenilenebilen bir alternatiftir ve benzine göre, kuyudan tekere ilkesine bağlı kalarak yakıtın nasıl üretildiğine bağlı olarak 70%'e kadar CO2 avantajı sağlamaktadır. GM E85 ile, doğrudan benzinli veya bunların kombinasyonu ile çalıştırılabilen iki modelini göstermektedir: Saab 9-3 BioPower Convertible ve Cadillac BLS 2.0 Turbo Flexpower.

 

GM ayrıca 2002'den beri monovalentplus konsepti temelinde doğal gazlı araçlar sunmaktadır. Opel Zafira 1.6-litre CNG  doğal gazla, biyometanla veya bu ikisinin karışımı ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve klasik bir benzinli motordan 80%'e kadar daha az kirletici ve 20% daha az CO2 oluşturmaktadır.   Doğal gazın yanında, GM ayrıca LPG üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle Chevrolet Aveo LPG azot oksitler ve karbon monoksit gibi egzoz emisyonlarını indirgeyebilmekte ve CO2‘yi 10% azaltmaktadır.

 

 

General Motors'daki metinler, fotoğraflar ve ilave bilgiler ve 2008 Paris Motor Show'da bulunan bütün GM markalarına internet üzerinden http://media.gmeurope.com. adresinden ulaşılabilir.