GM Yeni Kompakt Otomobili için ilave 500 Milyon $ Yatırım Yaptığını Duyurdu

Yeni Chevrolet Cruze Kuzey Amerika Pazarı için Ohio Lodrstown fabrikasında üretilecek
Lordstown, OHIO – General Motors Başkanı Rick Wagoner, bugün şirketin yepyeni global bir kompakt otomobil olan Chevrolet Cruze’un üretimi için ABD’de 500 milyon $’dan fazla yatırım yapacağını duyurdu. Bu belirtilen miktar Chevrolet Cruze’ün geliştirilmesi için harcanan bütçeye ilave olarak planlanmıştır. Bu yepyeni otomobil Kuzey Amerika pazarı için Ohio Lordstown fabrikasında üretilecek. Chevrolet Cruze Ekim ayında Paris ve İstanbul Otomobil Fuarları’nda resmi olarak tanıtılacak

 

Lordstown'a yapılan yatırım ABD tesislerinde son beş yılda duyurulan yatırımlardan bir tanesi olup Ohio'daki toplam yatırıma 2 milyar $'dan fazla ve ABD'dekine ise 20 milyar $'dan fazla katkıda bulunmuştur. Wagoner, "Chevrolet Cobalt ve Pontiac G5'in başarısı için ana sebeplerden biri Lordstown'daki işgücü ve UAW (United Automobile Workers-Birleşik Otomobil Çalışanları) ile yerel ve devlet kurumları ile yapılan güçlü ortaklıklardır. İşin kalitesine ve bu güçlü ortaklıklara bakınca, Lordstown'daki 350 milyon $'lık yatırımla beraber ABD'deki Chevrolet Cruze üretim programına 500 milyon $'lık bir başka yatırım planımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Chevrolet'nin GM Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Ed Peper, müşterilerin satın alma kararında çok önem taşıyan düşük yakıt tüketimine sahip otomobillerde GM'in güçlü konumuna değindi. Peper, "Cruze, başarısı zaten ortada olan ve müşteri talebi ve satış hacmi çok yüksek Chevrolet Cobalt, Cobalt XFE ve Cobalt SS modelleri üzerinde geliştirilmiştir. Bayilerimiz şu an bizden üretebileceğimizden çok daha fazla Cobalt modeli talep ediyorlar. Chevrolet Cobalt satışları yılbaşından bugüne (Temmuz 2008) kadar % 16 oranında artış göstermiştir." dedi.

GM'in yeni global kompakt otomobil mimarisi üzerine kurulu Chevrolet Cruze 2009'un ilk aylarında Türkiye de dahil Avrupa pazarında satışa çıkacaktır. Chevrolet Cruze'un dünya çapında 140 ülkede satışa sunulması planlanmıştır.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan General Motors Corp. (NYSE [New York Menkul Değerler Borsası]: GM), 77 yıldır yıllık küresel endüstri satışları lideridir. 1908'de kurulan GM, bugün dünya çapında 266.000 kişiye iş istihdamı sağlamaktadır. Detroit'teki küresel merkez bürolarıyla GM, otomobil ve kamyonlarını 35 ülkede üretmektedir. 2007 yılında, yaklaşık 9,37 milyon GM otomobili ve kamyonu tüm dünyada şu markalar altında satıldı: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Holden, HUMMER, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall ve Wuling. GM'in en meşhur özelliği araç emniyeti, güvenliği ve bilgi servislerinde endüstri lideri olmasıdır. GM'le ilgili daha fazla bilgiyi www.gm.com adresinde bulabilirsiniz.