GM India i Reva ogłaszają podjęcie współpracy przy konstrukcji pojazdów elektrycznych

New Delhi – General Motors India i Reva Electric Car Company ogłosiły dzisiaj w New Delhi podpisanie umowy o współpracy, mającej na celu projektowanie pojazdów elektrycznych na rynek indyjski.

 

GM India i Reva wspólnie opracują platformy samochodów, technologie pojazdów elektrycznych oraz zaawansowane układy sterowania. Zawierając umowę, firmy te mają na celu stworzenie i wprowadzenie na rynek modelu małego samochodu za przystępną cenę, przeznaczonego dla krajowych konsumentów.

„Mamy zaszczyt połączyć nasze siły z firmą Reva, która jest liderem w dziedzinie napędów elektrycznych i układów sterowania," powiedział prezes i dyrektor generalny GM India, Karl Slym. „Będziemy ściśle współpracować w ramach rozwijania infrastruktury dla samochodów elektrycznych także z rządem indyjskim, który wyraził zamiar zmniejszenia uzależnienia od paliw kopalnych. Cieszy nas wizja stworzenia dla naszych klientów nowej oferty produktów przyjaznych dla środowiska."

Obie firmy rozpoczęły badania dotyczące możliwości zastosowania technologii elektrycznej na platformie małych samochodów GM. Obydwie firmy planują rozpoczęcie produkcji tych samochodów w 2010 r.

Chetan Maini, wiceprezes zarządu i główny technolog Reva, powiedział: „Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że w GM India znaleźliśmy partnera, z którym dzielimy naszą pasję w obniżaniu emisji dwutlenku węgla. Reva i GM India przełożą siłę naszych firm, aby pomóc Indiom stać się światowym centrum projektowania i wytwarzania pojazdów elektrycznych i związanych z tym technologii. Nasza wyjątkowa współpraca ma potencjał prowadzący do daleko idących zmian w tym sektorze przemysłu.

„Projektowanie małych samochodów elektrycznych stanowi obszar rozwoju dla branży motoryzacyjnej. Oczekujemy, że współpraca z Reva na terenie Indii przyspieszy postęp GM na drodze spełnienia potrzeb pojawiających się w wielu częściach świata", powiedział Nick Reilly, prezes ds. operacji międzynarodowych General Motors.

GM rozwija pewne opcje dotyczące alternatywnych źródeł napędu i związanych z nimi zaawansowanych technologii, aby spełniać różne potrzeby klientów na całym świecie. GM sądzi, że samochody napędzane elektrycznie, oparte na technologiach: akumulatorowej i wodorowych ogniw paliwowych, są najlepszym rozwiązaniem długoterminowym dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju transportu osobowego. GM będzie nadal prowadził własne prace badawczo-rozwojowe w tej dziedzinie.

GM całkiem niedawno otworzył nowe laboratorium Global Battery Systems Lab, które jest największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie centrum prac nad akumulatorami w Stanach Zjednoczonych. To nowe laboratorium będzie przodować na świecie w dziedzinie zaawansowanych konstrukcji akumulatorowych GM i dzięki niemu GM przyspieszy wprowadzanie na rynek pojazdów napędzanych elektrycznie, w tym Chevroleta Volt, jak również hybryd typu „plug-in" czy pojazdów hybrydowo-elektrycznych i pojazdów na ogniwa paliwowe.

Nowy Chevrolet Volt, którego produkcja ma się rozpocząć pod koniec 2010 r. w Stanach Zjednoczonych, będzie przejeżdżał do 40 mil (64 km) na jednym ładowaniu akumulatora, a kiedy wyczerpie się energia elektryczna, będzie miał możliwość zwiększenia ogólnego zasięgu do ponad 300 mil (483 km) dzięki silnikowi-generatorowi typu flex-fuel (pracującemu na benzynę lub bio-etanol E85). Chevrolet Volt wykorzystuje prąd elektryczny jako swoje podstawowe źródło napędu.

 

Siedziba Reva Electric Car Company znajduje się w Bangalore w Indiach. Firma ma ponad 14 lat doświadczenia w pracach badawczo-rozwojowych związanych z pojazdami elektrycznymi. Reva jest pierwszą firmą, która zaczęła wprowadzać na rynek samochody elektryczne. Sprzedaje lub próbuje wprowadzać do obrotu swoje produkty w 24 krajach Azji, Europy i Ameryki Łacińskiej. Posiada największą flotę samochodów elektrycznych, po drogach jeździ 3000 jej pojazdów, a ich użytkownicy pokonali już ponad 43 mln mil (70 mln km). W dowód uznania dokonań Reva otrzymała Nagrodę Roku 2008 od Frost & Sullivan dla Najlepszej Firmy Produkującej Napędy Samochodowe.

General Motors Company jest jednym z największych na świecie producentów samochodów, założonym już w 1908 r. GM ma siedzibę główną w Detroit, a zatrudnia 219 tys. pracowników w każdym z ważniejszych regionów świata i prowadzi działalność w około 140 krajach. GM wraz ze swoimi partnerami strategicznymi, produkuje samochody osobowe i ciężarowe w 34 krajach, a sprzedaje i serwisuje te pojazdy pod następującymi markami: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, Opel, Vauxhall i Wuling. GM India wytwarza samochody w dwóch zakładach produkcyjnych oraz sprzedaje i serwisuje rosnącą gamę produktów marki Chevrolet. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.gm.com

 

Kontakt:

Johan Willems                                          Marc Kempe
GM International Operations                       Chevrolet Europe
+86 21 2899 6417                                    +41 44 828 2980
tel. kom. +86 137 6199 8381                     tel. kom. + 41 79 201 5752
johan.willems@gm.com                              marc.kempe@gm.com

Rossana Tich
Reva Electric Car Company
+44 20 8985 8935
reva-pr@reva-ev.com

Zdjęcia

Zdjęć