GM Pozyskuje Finansowanie Pomostowe/Porozumienie z Magna

• GM Europe nie jest objęte złożonym w Stanach Zjednoczonych wnioskiem o wszczęcie nadzorowanego przez sąd postępowania
• GM Europe zawarło porozumienie (MOU) z Magna International Inc.
• Pakiet finansowania pomostowego na kwotę 1,5 miliarda zatwierdzony przez rząd niemiecki
• Zakłady GM Europe prowadzą swoją zwykłą działalność - pracownicy i dostawcy otrzymują płatności w normalnym obrocie gospodarczym
• Wniosek o wszczęcie postępowania w Stanach Zjednoczonych nie ma wpływu na działalność dealerów, podmiotów zapewniających wsparcie gwarancyjne i świadczących usługi na rzecz klientów

 

Zurych.  GM Europe ogłosiło dzisiaj, że kontynuuje swoją zwykłą działalność i nie podlega nadzorowanej przez sąd procedurze dotyczącej General Motors Corp (NYSE: GM), jej amerykańskiej spółki dominującej, przy wsparciu udzielonym przez rząd niemiecki w zakresie udzielenia finansowania pomostowego oraz porozumieniu (MOU) o współpracy zawartym z Magna International Inc.

„W czasie kilku ostatnich dni prowadziliśmy niezwykle intensywne i czasem trudne negocjacje", powiedział Prezes GM Europe, Carl-Peter Forster.  „Jesteśmy ogromnie wdzięczni wielu członkom Rządu Niemieckiego, pod przewodnictwem Pani Kanclerz Merkel i Pana Wicekanclerza Steinmeier, poszczególnym niemieckim ministerstwom oraz rządom krajów związkowych Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii Palatynatu i Turyngii, oraz przywódcom amerykańskiego Skarbu Państwa za ciężką pracę, dzięki której udało się zawrzeć to istotne porozumienie. Porozumienie zawarte z Magna International, którego kierownictwo pokazało duże zaangażowanie w ten projekt, stanowi zasadniczy krok naprzód w procesie kształtowania przyszłego partnerstwa w spółce Adam Opel GmbH. Dzięki temu finansowaniu, nawet biorąc pod uwagę działania podejmowane przez GM w Stanach Zjednoczonych, możemy teraz z przekonaniem zapewnić naszych klientów, dostawców i dealerów, że prowadzimy zwykłą działalność tworząc nowe i bardziej niezależne przedsiębiorstwo Opel/Vauxhall."

General Motors Europe uzyskało zgodę na umowę finansowania pomostowego z rządem niemieckim na kwotę 1,5 miliarda euro na podstawie partnerstwa z Magna, która zapewni wystarczający okres czasu potrzebny do finalizacji umowy partnerskiej (partnership agreement). Dzięki dostępności powyższego finansowania działalność w Europie jest odizolowana od wszelkich wpływów finansowych wynikających z sytuacji GM w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z umową, zespół aktywów Opel/Vauxhall został zgromadzony w spółce Adam Opel GmbH, przy czym większość akcji Adam Opel GmbH została przeniesiona do niezależnego funduszu powierniczego (pozostałe zatrzymano w General Motors), na czas trwania dalszych negocjacji z Magna.

Umowa powiernicza została tak skonstruowana, że nie wywiera wpływu na codzienną działalność w Europie w okresie przejściowym a aktualny europejski zespół kierowniczy GM kontynuuje zarządzanie spółką. Przewiduje się, że proces wyboru nowego partnera biznesowego zajmie kilka tygodni, chociaż nie przyjęto żadnych ograniczeń czasowych.

GM w Stanach Zjednoczonych składa wniosek o wszczęcie postępowania/ Zakłady GM Europe kontynuują zwykłą działalność
W Stanach Zjednoczonych GM Corporation ogłosiło dzisiaj, że zawarło umowę z amerykańskim Skarbem Państwa (U.S. Treasury) oraz rządami Kanady oraz stanu Ontario, w celu przyspieszenia rekonstrukcji i stworzenia sprawniejszego, silniejszego „New GM", ukierunkowanego na zysk, samowystarczalność i konkurencyjność w przyszłości.

Zgodnie z postanowieniami umowy, najsilniejsze obszary działalności i marki GM na świecie stworzą New GM, która będzie miała znacząco niższe zadłużenie oraz niższe koszty operacyjne niż te, które historycznie obciążały GM. New GM będzie globalnym liderem pod względem efektywności zużycia paliwa oraz zaawansowanych „zielonych technologii", jakości i niezawodności, interesującego designu, obsługi klientów, a przede wszystkich wartości.

New GM związane będzie postanowieniami umów zawartych w ostatnim czasie przez GM ze związkami zawodowymi: the United Auto Workers (UAW) oraz the Canadian Auto Workers (CAW) oraz będzie zarządzane przez aktualny zespół kierowniczy GM. Zgodnie ze swoim planem, GM sprzeda zasadniczo wszystkie swoje aktywa na świecie na rzecz New GM. W celu realizacji powyższej umowy sprzedaży, GM oraz niektóre z jej spółek zależnych złożyły dobrowolne wnioski o ochronę w ramach rozdziału 11 (chapter 11) amerykańskiego kodeksu upadłościowego (U.S. Bankruptcy Code) w amerykańskim Sądzie Upadłościowym dla Południowego Okręgu Nowego Jorku. Powyższa sprzedaż musi zostać zatwierdzona przez sąd. Z uwagi na fakt, że sprzedaż aktywów przez GM na rzecz New GM ma poparcie amerykańskiego Skarbu Państwa (U.S. Treasury), UAW oraz dużej części posiadaczy niezabepieczonych obligacji, GM oczekuje, że sprzedaż zostanie zatwierdzona i przeprowadzona niezwłocznie.

Żadne z przedsięwzięć prowadzonych przez GM poza Stanami Zjednoczonymi nie jest objęte złożonymi w Stanach Zjednoczonych wnioskami sądowymi ani nadzorowaną przez sąd procedurą, a postępowania te nie mają bezpośredniego wpływu na plany ani działalność GM poza Stanami Zjednoczonymi. GM potwierdziło, że wszelka działalność prowadzona jest bez zakłóceń w regionie Europy, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz regionów Azji i Pacyfiku.

Forster potwierdził dzisiaj, że wniosek o wszczęcie postępowania w Stanach Zjednoczonych w ramach rozdziału 11 (chapter 11) nie będzie miał wpływu na obowiązujące zasady i warunki oraz ustalenia dotyczące:

·         Pracowników GM Europe

·         Dostawców zakładów w Europie

·         Klientów, którzy zamówili nowe pojazdy lub klientów, których pojazdy objęte są gwarancjami udzielanymi dla pojazdów GM

·         Emerytów i rencistów, korzystających z planów świadczeń zapewnianych przez GM Europe

·         Dealerów w Europie

 

W celu udostępnienia wszystkim kontrahentom informacji, GM Europe uruchomiło dzisiaj dedykowane zasoby internetowe dotyczące toczącej się w amerykańskim sądzie procedury oraz jej wpływu na działalność prowadzoną poza Stanami Zjednoczonymi. Strona internetowa dostępna jest pod adresem: http://gmeuropefactsandfiction.com.

 

General Motors Corp. (NYSE: GM), jeden z największych światowych producentów aut, został założony w 1908 roku, a dzisiaj wytwarza samochody osobowe i ciężarowe w 34 krajach. Mając swoją globalną centralę w Detroit, GM zatrudnia 235.000 osób w każdym z głównych regionów świata i sprzedaje oraz serwisuje pojazdy w około 140 krajach. W 2008 roku GM sprzedał 8,35 milionów samochodów osobowych i ciężarowych na świecie o następujących markach: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, Hummer, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall i Wuling. Największym krajowym rynkiem GM są Stany Zjednoczone, po których następują Chiny, Brazylia, Zjednoczone Królestwo, Kanada, Rosja i Niemcy. W Europie GM sprzedaje swoje samochody na ponad 40 rynkach. Prowadzi 10 zakładów produkcji i montażu w siedmiu krajach i zatrudnia około 50.000 osób.

 

Więcej informacji na temat GM jest dostępnych pod adresami:  http://media.gmeurope.com oraz http://www.gmeurope.com. Blog kadry kierowniczej GM Europe znajduje się na witrynie: http://drivingconversations.com. Na potrzeby wsparcia przemyślanej dyskusji oraz informowania na podstawie faktów, GM i Opel oraz Vauxhall uruchomili nową stronę internetową: http://gmeuropefactsandfiction.com.

 

Kontakt:
Chris Preuss, Wiceprezes GM Europe ds. komunikacji
E-mail : jchristopher.preuss@gm.com
Tel. służbowy : +41 44 828 2502
Tel. komórkowy : +41 79 250 0605

Zdjęcia

Zdjęć