Baterie akumulatorów do Chevroleta Volt

Baterie akumulatorów do Chevroleta Volt będą produkowane przez General Motors w Stanach Zjednoczonych

 

·         GM założy pierwsze zakłady produkujące baterie akumulatorów litowo-jonowych w Stanach Zjednoczonych prowadzone przez znaczącego producenta samochodów

·         LG Chem został wybrany jako dostawca ogniw akumulatorów litowo-jonowych do Chevroleta Volt

·         Strategia zaawansowanych technicznie akumulatorów umacnia potencjał GM dla rozwoju pojazdów hybrydowych i elektrycznych

·         GM otworzy nowe laboratorium akumulatorów samochodowych - największe tego rodzaju - w Stanach Zjednoczonych, w celu dalszego umacniania potencjału projektowego, rozwojowego i testowego

·         Współpraca z Uniwersytetem Michigan zapoczątkowała opracowanie specjalistycznego programu szkolenia dla inżynierów zajmujących się akumulatorami

 

DETROIT - Chevrolet Volt, pojazd z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu, który zapewnia do 40 mil jazdy z napędem elektrycznym, bez benzyny i bez spalin, będzie wykorzystywał baterie akumulatorów wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych przez General Motors, ogłosił Prezes General Motors Rick Wagoner, podczas Północnoamerykańskiego Międzynarodowego Salonu Samochodowego.

GM założy pierwsze zakłady produkujące baterie akumulatorów litowo-jonowych prowadzone przez znaczącego producenta samochodów w Stanach Zjednoczonych, w celu wytwarzania systemu baterii akumulatorów dla Chevroleta Volt. System ten składa się z ogniw litowo-jonowych zgrupowanych w moduły wraz z pozostałymi kluczowymi komponentami akumulatora.

Zakłady zostaną umiejscowione w Michigan, w zależności od wyników negocjacji z władzami stanowymi i lokalnymi. Przygotowanie siedziby rozpocznie się na początku 2009r., linia produkcyjna zostanie zainstalowana w połowie roku a produkcja ruszy w 2010r.

"Projektowanie, rozwój i produkcja zaawansowanych technologicznie akumulatorów muszą być kluczowymi obszarami działania dla GM, dlatego szybko budujemy nasz potencjał i zasoby, aby wesprzeć ten kierunek," powiedział Wagoner. "Po raz kolejny pokazujemy nasze zaangażowanie w elektryfikację samochodów, a w przypadku Chevroleta Volt - to zaangażowanie wyniosło do tej pory już ponad 1 miliard $."

Ogniwa litowo-jonowe do Volta będzie dostarczał LG Chem. Compact Power Inc., spółka zależna LG Chem z siedzibą w Troy, w stanie Michigan, będzie produkować baterie akumulatorów do prototypowych wersji Volta, dopóki nie ruszą zakłady akumulatorowe GM. Wzajemna umowa inżynieryjna z Compact Power i LG Chem została podpisana także w celu dalszego przyspieszenia rozwoju technologii akumulatorów litowo-jonowych do Volta.

Przez ostatnie 16 miesięcy, GM testował baterie akumulatorów do Volta zasilane ogniwami LG Chem. Testy te - prowadzone zarówno na drodze jak i w laboratorium - dostarczyły bezcennych spostrzeżeń dotyczących technologii akumulatorów litowo-jonowych.

"Dokonany przez nas wybór LG Chem został oparty na osiągach technicznych, gotowości produkcyjnej, efektywności, żywotności oraz wykazane przez LG Chem osiągnięcia w zakresie wyjątkowej jakości," powiedział Wagoner. "W GM wierzymy, że potencjał techniczny LG Chem, w połączeniu z naszym doświadczeniem i wiedzą inżynieryjną i produkcyjną, pomoże nam uplasować się na czołowej pozycji w dziedzinie rozwoju napędzanych elektrycznie pojazdów, tak dzisiaj jak i w przyszłości."

Strategia GM zaawansowanych technicznie akumulatorów
"Nasze ogłoszenie jest częścią obszernej strategii zaawansowanych technologicznie akumulatorów dla GM, która rozwija się dwutorowo," powiedział Wagoner. "Po pierwsze, identyfikujemy kluczowe obszary działania - takie jak badania, rozwój i montaż akumulatorów  - oraz łączymy te podstawowe założenia w działaniach mających na celu rozwój naszego produktu i rozpoczęcie produkcji. Sądzimy, że da to GM konkurencyjne korzyści i będzie decydującym czynnikiem długoterminowego sukcesu GM. Po drugie, budujemy sieć dostawców akumulatorów oraz ekspertów akademickich z całego świata, oraz aktywizujemy ich specjalistyczne umiejętności do rozwoju w zakresie składu chemicznego akumulatorów i projektowania ogniw, jak również kształcenia przyszłych inżynierów zajmujących się akumulatorami samochodowymi."

Kluczowe elementy strategii GM odnośnie zaawansowanych technicznie akumulatorów obejmują:

·         Otwarcie największego laboratorium specjalizującego się w akumulatorach samochodowych w Stanach Zjednoczonych (31.000 stóp kwadratowych / 3.251 metrów kwadratowych), które umożliwi badania nad technologiami nowych systemów magazynowania energii, jak również badania akumulatorów litowo-jonowych i niklowo-metalowo-wodorowych, w celu przyspieszenia krajowego rozwoju zaawansowanych technicznie akumulatorów i poprowadzenia sieci istniejących laboratoriów GM w Honeoye Falls, stan Nowy Jork.; Warren, Michigan; Torrance, Kalifornia; oraz Mainz-Kastel, Niemcy. To nowe laboratorium zajmujące się akumulatorami zostanie umiejscowione w Michigan, w zależności od wyników negocjacji z władzami stanowymi i lokalnymi.

·         Dalsze pogłębianie rozwoju wydajności akumulatora "wewnętrznego" poprzez zwiększenie do kilkuset liczby inżynierów w 2009r. zajmujących się w organizacji GM pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi oraz zaawansowanymi technologicznie akumulatorami, włączając w to ponad 200 osób obecnie skierowanych do prac w zakresie technologii zaawansowanych akumulatorów.

·         Stworzenie wspólnie z Uniwersytetem Michigan nowego laboratorium zajmującego się zaawansowanymi technologicznie akumulatorami samochodowymi w Ann Arbor, Michigan, oraz specjalistycznego programu szkoleń w ramach College of Engineering Uniwersytetu Michigan, w celu kształcenia inżynierów zajmujących się akumulatorami samochodowymi.

·         Dalszy rozwój i tworzenie solidnej sieci dostawców akumulatorów w celu rozwoju i produkcji ogniw oraz ekspertyzy intergracji akumulatorów, z takimi firmami jak LG Chem, A123Systems, Hitachi Ltd., Compact Power i Cobasys.

·         Współpraca z organizacjami rządowymi i konsorcjami branżowymi, takimi jak Amerykański Departament Energii; Amerykańska rada ds. badań motoryzacyjnych; Amerykańskie konsorcjum ds. zaawansowanych technologicznie akumulatorów LLC; oraz Instytutem Badawczym Elektroenergetyki, w celu wsparcia rozwoju pojazdów hybrydowych, pojazdów na prąd sieciowy i pojazdów elektrycznych, oraz powiązanej infrastruktury elektrycznej do zasilania tych pojazdów.

Alternatywne źródła energii i zaawansowane technologie zmniejszające zależność od ropy naftowej, które poprawiają ekonomikę zużycia paliwa i ograniczają emisję dwutlenku węgla, są kluczowymi elementami zrównoważonego rozwoju transportu. GM rozwija kilka opcji, aby w najlepszy sposób spełnić różnorodne potrzeby klientów na całym świecie - od zaawansowanych technologii z zakresu benzyny, oleju napędowego i biopaliwa do wspieranych elektrycznością pojazdów takich jak samochody hybrydowe, hybrydy na prąd sieciowy oraz - w końcu - napędzane elektrycznością samochody z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu oraz samochody napędzane za pomocą wodorowych ogniw paliwowych. GM sądzi, że samochody napędzane elektrycznością, oparte na technologii akumulatorowej i wodorowych ogniw paliwowych, są najlepszym rozwiązaniem długoterminowym dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju transportu osobowego.

W czerwcu 2008r., Rada Dyrektorów GM zatwierdziła program samochodu Chevrolet Volt i układu napędowego VoltecTM do produkcji, która rozpocznie się pod koniec 2010r. Podczas podróży do 40 mil, Volt jest napędzany elektrycznością z sieci zmagazynowaną w baterii akumulatora litowo-jonowego. W przypadku podróży powyżej 40 mil, dodatkowej energii elektrycznej dostarcza mały silnik generatora, co pozwala na rozszerzenie dystansu, jaki może pokonać Volt, o kilkaset dodatkowych mil. Kluczem do sukcesu Volta jest rozwój litowo-jonowego akumulatora Volta, w kształcie litery T, o pojemności 16 kWh, który ma ok. 6 stóp długości (1,8 m) i waży prawie 400 funtów (181 kg). Projekt przeznaczony do produkcji został zaprezentowany we wrześniu 2008r.

General Motors Corp. (NYSE: GM), największy na świecie producent samochodów, od 77 lat jest światowym liderem sprzedaży rocznej. Założony w 1908, GM zatrudnia dzisiaj około 252.000 osób na całym świecie. GM ma główną siedzibę w Detroit, ale swoje samochody i ciężarówki produkuje w 34 krajach. W 2007r. GM sprzedał prawie 9,37 mln samochodów i ciężarówek pod markami: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, Hummer, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall i Wuling. Spółka zależna GM - OnStar, jest liderem w branży bezpieczeństwa pojazdu, zabezpieczeń i usług informacyjnych. Więcej informacji o GM można znaleźć na stronie www.gm.com.

# # #

 

OSOBY KONTAKTOWE:

Brian Corbett
GM Hybrid and Battery Technology
Telefon: 248-857-0323 (biuro)
Telefon: 586-612-6569 (kom.)
E-mail: brian.corbett@gm.com

Rob Petersom
GM Electric Vehicle Communications
Telefon: 248-857-4214 (biuro)
Telefon: 313-402-6326 (kom.)
E-mail: robert.d.peterson@gm.com

Dave Darovitz
Chevrolet Volt and Voltec Communications
Telefon: 586-596-0871 (kom.)
E-mail: david.darovitz@gm.com

Zdjęcia

Zdjęć