Podsumowanie sprzedaży GM Europe za rok 2008

GM sprzedał w 2008 r. w Europie ponad 2 miliony samochodów
• Prezes GME, Carl-Peter Forster: „sukces w trudnych czasach”
• Sprzedaż GM w Europie w 2008 r. osiągnęła poziom 2,04 mln pojazdów, z udziałem w rynku na poziomie 9,3 procent.
• Wielkość sprzedaży Chevroleta przekroczyła 500 000 sztuk.
• Opel zanotował rekordowy poziom sprzedaży w Środkowej i Wschodniej Europie, ze wzrostem o 13 procent.
• Opel Insignia zdobył tytuł europejskiego samochodu roku (European Car of the Year) 2009 i wspaniale wystartował na rynku z liczbą niemal 44.000 zamówień.

GM sprzedał w 2008 r. w Europie ponad 2 miliony samochodów

·                     Prezes GME, Carl-Peter Forster: „sukces w trudnych czasach"

·                     Sprzedaż GM w Europie w 2008 r. osiągnęła poziom 2,04 mln pojazdów, z udziałem w rynku na poziomie 9,3 procent.

·                     Wielkość sprzedaży Chevroleta przekroczyła 500 000 sztuk.

·                     Opel zanotował rekordowy poziom sprzedaży w Środkowej i Wschodniej Europie, ze wzrostem o 13 procent.

·                     Opel Insignia zdobył tytuł europejskiego samochodu roku (European Car of the Year) 2009 i wspaniale wystartował na rynku z liczbą niemal 44.000 zamówień.

 

Zurych. Wielkość sprzedaży General Motors (GM) w Europie w 2008 r. osiągnęła poziom 2,04 mln pojazdów, z udziałem w rynku na poziomie 9,3 procent. Pomimo trudnych warunków ekonomicznych, GM udało się sprzedać ponad 2 mln samochodów, a w tym regionie taki wynik osiąga już trzeci rok z rzędu.

Chevrolet podniósł dobre wyniki sprzedaży, osiągając historyczny próg ponad pół miliona samochodów sprzedanych w Europie. W obliczu ogólnego spadku w branży na poziomie 5 procent, sprzedaż Chevroleta wzrosła o prawie 11 procent. Sprzedał on 507.000 aut i tym samym osiągnął rekordowy 2,3 procentowy udział w rynku.

„Uważam, że jest to sukces w trudnych czasach. Nasze wyniki sprzedaży motywują nas, ponieważ zostaliśmy postawieni przed niespotykanym natłokiem ekonomicznych wyzwań wobec globalnego kryzysu gospodarczego," powiedział Carl-Peter Forster, prezes GM Europe. „Podejmowane przez nas decyzje skupiają się na jakości i kontynuowaniu naszej strategii wzrostu w Europie Środkowej i Wschodniej. Stajemy w obliczu piętrzących się przeszkód, ale jestem przekonany, że zespół GM Europe zapewni dalsze pomyślne kierowanie przedsiębiorstwem w tym trudnym i wymagającym okresie. Mamy nowe produkty - w tym Opla Insignię, zdobywcę tytułu European Car of the Year 2009, oraz Chevroleta Cruze - i będziemy zarządzać produkcją i kosztami tak ściśle jak to możliwe."

Wiceprezes GM Europe ds. sprzedaży, marketingu i obsługi posprzedażnej, Brent Dewar, podkreśla pracę partnerów sieciowych działających w bardzo ciężkich warunkach rynkowych: „Sprzedaż przekraczająca 2 mln sztuk daje dużą satysfakcję, szczególnie, że taki poziom w Europie utrzymujemy już trzeci rok z rzędu. To zasługa partnerów sieciowych, którzy utrzymali ambitne cele mimo ekonomicznej niepewności, i przekazali przesłanie dotyczące mocnej pozycji produktu na rynku."

Wielkość sprzedaży Chevroleta przekroczyła 500 000 sztuk
Mimo tendencji zniżkowej na rynku europejskim w drugiej połowie 2008 r., Chevroletowi udało się sprzedać ponad 507.000 samochodów, osiągając historyczny pułap i nowy rekord udziału w rynku na poziomie 2,3 procent.

„Chevrolet odgrywa bardzo ważną rolę jako wartościowa marka GM w Europie. Oferujemy klientom na rozwijających się rynkach Środkowej i Wschodniej Europy odpowiednie pojazdy i jesteśmy przy tym konkurencyjni w podstawowych segmentach w Europie Zachodniej. Jesteśmy pewni potencjału marki i czekamy na premierę rynkową Chevroleta Cruze przyszłą wiosną, który będzie stanowił kolejną silną pozycję w naszym portfolio" powiedział Dewar.

Opel zanotował rekordową sprzedaż w Środkowej i Wschodniej Europie
Opel sprzedał w 2008 r. w Europie około 1.459.000 samochodów, mniej o 10,5 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Wynik ten jest przede wszystkim rezultatem kryzysu finansowego rozprzestrzeniającym się na kluczowych rynkach Zachodniej Europy, co miało wpływ na całą branżę. Jednakże, wyniki sprzedaży Opla w Europie Środkowej i Wschodniej utrzymują się na imponującym poziomie.

Dzięki sprzedaży 257.000 aut, Opel zanotował 41-procentowy wzrost w Europie Wschodniej, a to prawie 4 więcej niż cała branża. W Rosji sprzedaż tej marki wzrosła o 49 procent do około 100.000 pojazdów.

„Opel/Vauxhall nadal gra kluczową rolę jako główna marka GM w Europie. Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem Insigni tytułem „Car of the Year 2009" i bardzo przejęci jaka będzie początkowa odpowiedź rynku po wprowadzeniu nowego Opla Insignia. Wybór wersji Insigni, w tym hatchback- i notchback, ecoFLEX oraz Sports Tourer oferuje przełomową technologię i atrakcyjny design, wnosząc nową jakość do głównego segmentu samochodów klasy średniej. Głęboko wierzymy, że Insignia i niedługo nowa Astra, będą sprzyjać jeszcze lepszemu wizerunkowi marki Opel", powiedział Dewar.
Sprzedaż Saaba, Cadillaca i HUMMERa
Saab sprzedał w 2008 r. w Europie 66.713 samochodów, mniej o 21,9 procent. Cadillac sprzedał 4.556 aut, mniej o 5 procent. Corvette sprzedał 1.086 samochodów, mniej o 15,3 procent, a wielkość sprzedaży HUMMERa spadła o 1,8 procent do 2.286 samochodów.

 

GM Europe publikuje swoje wyniki sprzedaży w oparciu o zestawienia kwartalne. Kolejne terminy publikacji to 13 kwietnia, 9 lipca i 9 października. Indywidualne zapytania dotyczące sprzedaży można kierować do Nelsona Silveira (+41-44-828-2515).

General Motors Corp. (NYSE: GM), największy na świecie producent samochodów, od 77 lat jest światowym liderem sprzedaży rocznej. Założony w 1908r., GM zatrudnia dzisiaj około 252.000 osób na całym świecie. GM ma siedzibę główną w Detroit, a swoje samochody i ciężarówki produkuje w 34 krajach. W 2007r. GM sprzedał na całym świecie prawie 9,37 mln samochodów i ciężarówek pod markami: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, Hummer, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall i Wuling. GM sprzedaje w Europie swoje pojazdy na ponad 40 rynkach. Obsługuje 10 zakładów produkujących i montujących samochody w siedmiu krajach i zatrudnia około 55.500 ludzi. Więcej informacji na temat GM można znaleźć na http://media.gmeurope.com i http://www.gmeurope.com. GM Europe prowadzi blog na http://drivingconversations.com.

 

Kontakt:
Nelson Silveira
Manager ds. wiadomości wydawniczych i korporacyjnych GM Europe
Telefon służbowy: +41 44 828 2515
Telefon komórkowy: +41 79 834 1858
E-mail: nelson.silveira@gm.com

Zdjęcia

Zdjęć